annie-spratt-49879
zaujímavosti

Kaviarne a ich počiatky časť I.

V dnešnej dobe je už káva dostupná priam na každom kroku, či už v kaviarňach, baroch alebo reštauráciách. Zastavme sa však pri tých kaviarňach. Viete, kde sa objavili prvé prevádzky?

Konkrétne informácie o prvých konzumentoch kávy sa nám nezachovali. Každého z nás napadne možno tak krajina Etiópia. V arabských krajinách sa však predsa len nachádzajú listiny, v ktorých sa spomína istý nápoj buchum. Nedá sa však povedať, či išlo o kávový nápoj. V spomínaných listinách autori píšu o priaznivých účinkoch na trávenie, pokožku, no spomína sa aj to, že pitie tohto nápoja dodáva telu príjemnú vôňu. Vôňa kávy sa totižto v organizme dokáže šíriť cez potné žľazy.

clem-onojeghuo-99399

Prvé kaviarne, alebo prevádzky tomu podobné sa nachádzali v Mekke. Zo začiatku mali náboženské poslanie, no časom sa z nich stali miesta plné zábavy, hier, miesta, kde sa debatovalo o politických témach, kde sa spievalo a tancovalo. Z Mekky sa ďalej tieto prevádzky rozširovali do ďalších islamských oblastí napr. do Adenu, Mediny, Káhiry a pod. Do dnešného Istanbulu sa kávovníkové zrno dostalo okolo roku 1517. Prvú verejnú kaviareň otvorili v roku 1554 a volala sa Maktab al Irfán (v preklade Klub vzdelancov). Veľmi rýchlo sa z prevádzok stali prepychové zariadenia, čo viedlo k tomu, že majitelia začali súperiť, aby prilákali čo najviac ľudí. Uvedomili si potenciál tohto biznisu. Otváranie takýchto prevádzok sa šírilo veľmi rýchlo. Spomína sa, že v 17. storočí bolo len v samotnej Káhire až okolo dvoch tisíc väčších a menších kaviarničiek.

EURÓPA

V Európe sa kaviarne odlišovali od tradičného orientálneho prístupu nielen typom, ale aj samotným zariadením kaviarní a rovnako aj odlišnou filozofiou pitia kávy. Dodnes sú u nás preslávené predovšetkým mestá Viedeň a Budapešť. Keď v dávnom období mali tieto mestá tisícky kaviarní, v takom Paríži sa ich nachádzalo len dvestopäťdesiat.

TALIANSKO

V tejto krajine nebola káva zo začiatku príliš akceptovaná. No po tom, ako ju ochutnal samotný pápež Klement VIII. a všimol si priaznivé účinky vyhlásil, že káva by mala byť pokrstená, aby sa z nej stal kresťanský nápoj. Najznámejšia preslávená kaviareň je Caffé Florian (pôvodne Caffé della Venezia Trionfante), ktorá sa nachádza v arkádach Procuratie Nuove na námestí sv. Marka. Jej interiér je rozdelený na malé salóniky. Kaviareň funguje už neuveriteľných 290 rokov.

e5988edcc963c2cc2cb4194c27dac4a6

Caffè FLORIAN, Piazza San Marco, Venezia

PARÍŽ

V Paríži si svoju tradíciu zachovala veľmi známa kaviareň Le Procope. V prevádzke je od roku 1686. V interiéri upúta zákazníkov pohľad na stenu, na ktorej je veta, ktorú vyslovil sám slávny Moliére: „Aby ste uzatvorili prístup bolesti, obaľte si srdce dvadsiatimi pohármi vína“. Kaviareň navštevovali známe osobnosti ako Voltaire, Thomas Jefferson, Balzac a i.

Café_Procope_1

Café PROCOPE, Paris

 

VIEDEŇ

Vo Viedni po vojne, ktorá začala v roku 1683 zanechali tureckí vojaci v krajine veľké množstvo vojenského materiálu. Medzi týmto materiálom sa objavilo aj zelené kávovníkové zrno. Vojak Kolchitzky dostal za zásluhu ako vojnovú korisť práve tieto zachránené kávovníkové zrná. V centre Viedne neďaleko od Dómu sv. Štefana založil prvú stálu kaviareň U modrej fľaše (Zur blaue Flasche). Stal sa tak prvým viedenským kaviarnikom. Tento pán sa zapísal do dejín predovšetkým aj tým, že ako prvý začal cediť zalievanú kávu, teda ju zbavil usadenín. Rovnako nemôžeme nespomenúť Café Hawelka. Práve pán Hawelka, pôvodom z Moravy, je zakladateľom obľúbenej kaviarne, ktorá si získala svojich stálych zákazníkov práve aj vďaka skvelým buchtám s makom, ktoré každé ráno pripravovala čerstvé jeho manželka Jozefína.

2371016196_f2134f6792_b

Café HAWELKA, Wien

 

SLOVENSKO

Čo sa týka Slovenska a teda našej Bratislavy, nedá sa s presnosťou určiť, kedy sa tu začali objavovať prvé prevádzky. Predpokladať sa dá, že to bolo približne tristo rokov dozadu. Počiatky kávy sa datujú do 18. storočia, ale káva sa pila už aj o storočie skôr. Nešlo ešte o konkrétne kaviarenské priestory, ale predávali ju na ulici tzv. pouliční predavači. Keď sa v Bratislave začali objavovať kaviarne, medzi najznámejšie sa dostala kaviareň Promenáda na dnešnom Hviezdoslavovom námestí. Známa bola rovnako aj kaviareň, ktorá sídlila oproti starej radnici, hrávala v nej turecká hudba a sedenie mala vyložené na ulici. Vďaka blízkosti mesta Viedeň mali kaviarne vysokú európsku úroveň. Treba spomenúť aj kaviarne ako Štefánka, Savoy, Carlton, Reduta, Berlinka, Astorka, Baroška, Regina a i.

Kaviareň Štefánka, Bratislava

 

 

 

 

 

Zdroj: AUGUSTÍN, J. Pri káve o káve a kávovinách. Brno: JOTA, s.r.o., 2016. s. 368. ISBN 978-80-7462-851-1.

Foto: google, wikipédia, unsplash.com

Autor: Patrícia Slaninová

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *