crew-88059
zaujímavosti

Kaviarne a ich počiatky časť II.

Sama história kávy je veľmi zaujímavá. Rovnako tak aj vznik prvých kaviarní, o čom sme sa presvedčili v prvej časti článku o kaviarňach a ich počiatkoch. V druhej časti sa zameriame viac na naše susedné Česko, ale aj USA či Londýn. 

ČESKO

Praotcom českých kaviarnikov je sýrsky prisťahovalec Georgius Hatalah, neskôr nazývaný Jiří Deodat. Veľa cestoval, jazdil po Prahe a predával kávu pripravenú „vraj“ tureckým spôsobom. Neskôr otvoril kaviareň pod malostranskou Mosteckou vežou v roku 1714. Od tej doby sa začali kaviarne zriaďovať nielen v centre, ale aj v iných mestských častiach Prahy. Známe sú kaviareň v Kronhausu, U bílého kohouta, kaviareň Union, ktorá bola spojená s umením, keďže sa v nej objavovali osobnosti ako Dvořák, Smetana, bratia Čapkovi, Hašek a i.

Union

Kaviareň Union, Praha

Neďaleká Praha sa mohla na začiatku 19. storočia pochváliť sedemdesiatimi kaviarňami. Časom si obľúbili kaviarne umelci, pre ktorých dokážu byť aj dodnes priestory kaviarní miestom, kde prichádzajú na nové nápady, tvoria diela a pod. Predsa len všetci dobre vieme, že veľké literárne či hudobné diela vznikli práve v kaviarňach. Európa sa rovnako začala líšiť od orientu aj tým, že zákazníkom začala poskytovať dennú tlač, magazíny, rôzne spoločenské hry, rovnako aj salóniky na rezerváciu pre uzavretú spoločnosť, začala sa púšťať príjemná hudba a večer prevádzky žili spoločenským tancom.

USA

USA začalo svoje prvé kaviarne zriaďovať v roku 1689 a to v Bostone, New Yorku a Filadelfii. Medzi najznámejšie sa zapísala bostonská kaviareň Zelený drak. Pre New York to bola práve kaviareň King’s Arms, neskôr Board Street, ktorá sa zároveň stala hlavným obchodným centrom s kávovníkovými zrnami. Burzovú kaviareň však prekonala Obchodná kaviareň. V treťom najdôležitejšom meste starých dejín, a to vo Filadelfii, bola prvá kaviareň založená v roku 1700 s názvom Ye. Otváraním a rozširovaním nových kaviarní v rôznych, aj dokonca nebezpečnejších mestských štvrtiach sa výrazne zlepšila ich povesť a skultúrnilo sa prostredie.

 

King's Arms, New York

King’s Arms, New York

 

Veľká Británia

Keď spomenieme Veľkú Britániu, tu vznikali kaviarenské zariadenia v roku 1650 práve v okolí centra študentského a akademického života v Oxforde. Nazývali sa Penny Universities, čo v preklade znamená halierové univerzity. Umožňovali teda za neveľký peniaz „kávičkovanie“ s rôznymi slávnymi akademikmi a osobnosťami.

 

Londýn

V Londýne sa prvá kaviareň objavila v roku 1652 a nachádzala sa na St. Michael’s Alley v Cornhille. Táto kaviareň bola akousi inšpiráciou pre ďalších zakladateľov a tak sa prevádzky začali rozširovať aj na ďalšie miesta. Jedna z najznámejších sídli na Lombard Street a bola založená v roku 1688 Edwardom Lloydom.

Jamaica Wine House, St Michael's Alley, Cornhill

Jamaica Wine House, St Michael’s Alley, Cornhill

dscn43301

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: AUGUSTÍN, J. Pri káve o káve a kávovinách. Brno: JOTA, s.r.o., 2016. s. 368. ISBN 978-80-7462-851-1.

Foto: google, wikipédia, unsplash.com (photo by Crew)

Autor: Patrícia Slaninová

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *