AeroPress, najmodernejší domáci pomocník

AeroPress, najmodernejší domáci pomocník

Ak ste z tých ľudí, ktorí si radi vychutnávajú kvalitu kávy, ale nechce sa Vám so sebou ťahať do práce ťažké prístroje, ktoré sa ťažko udržiavajú, či sa bojíte, že ich pri prenášaní poškodíte, tak práve pre vás bol aeropress vytvorený. Okrem ľahkej manipulácie je obrovskou výhodou jednoduchá príprava a výrazná, čistá chuť kávy. V tomto článku sa dozviete, ako si pripraviť kvalitnú kávu pomocou aeropressu.

Aeropress patrí medzi najmladšie vynálezy z oblasti príprav kávy. Jeho zhotoviteľom je pán Alan Adler z americkej spoločnosti Aerobie. Jeho hlavnou myšlienkou bolo zjednodušenie prípravy kvalitnej kávy a taktiež možnosti prípravy požadovanej kvality všade a hocikedy. V roku 2005 si tak nechal patentovať prístroj na prípravu kávy, ktorý je založený na báze tlaku a lúhovania.

Káva v aeropresse je filtrovaná pomocou vzduchu, preto si vyslúžil názov aeropress. Pozostáva z troch častí. Z dvoch valcov, z ktorých jeden je ukončený gumeným tesnením. Tesnenie slúži na odpor, vďaka ktorému musíme pri zatlačení vynaložiť väčšiu silu a vyextrahovať tak väčšie množstvo potrebných aróm.  Tretia časť je sito, ktoré je prispôsobené na papierový filter vymieňaný pred každou prípravou kávy.

Časti Aeropressu

PRVÝ KROK JE NAJDÔLEŽITEJŠÍ

Prvým a hlavným krokom je premytie papierového filtra a nahriatie celého aeropressu. Teplé steny aeropressu a premytý papierový filter nám zabezpečia čistú chuť výslednej kávy.

ROZBEHNIME PRÍPRAVU KÁVY POMOCOU AEROPRESSU

Aeropress postavíme tak, aby sa v spodnej časti nachádzal valec ukončený gumenou časťou nahor. Naň  postavíme druhý valec smerujúci užšou časťou nadol. Do vnútra, a teda na gumenú časť, nasypeme správne pomleté kávovníkové zrno. Hrúbka mletia by mala byť podobná hrubej múke.

KOĽKO GRAMOV KÁVY JE ,,TOP“

Všeobecné pravidlo odporúča použiť pri rôznych alternatívnych prípravách kávy hmotnosť od 5g do 9g na 100ml vody. Pri príprave cez aeropress, ktorý má prevažne 350ml, je odporúčaná hmotnosť 15g až 18g pomletého kávovníkového zrna.

AKO ZISTÍME, ČI SME POUŽILI SPRÁVNE MLETIE A HMOTNOSŤ

Ak je káva príliš horká, s prepáleným nádychom a jednotvárnou chuťou, pravdepodobne sme použili príliš jemné mletie, prípadne vysokú hmotnosť. Ak je káva veľmi bledá, s nevýraznou vôňou a chuťou podobnou vode, máme mletie príliš hrubé, prípadne sme použili malú hmotnosť.

ZALIEVAME

Pomaly začneme zalievať pomleté kávovníkové zrno správnou teplotou vody. Zalievame na dvakrát. Po prvom zaliatí do polovice počkáme približne 10 sekúnd. Zalejeme druhýkrát doplna a necháme pomleté kávovníkové zrno usadiť sa na povrchu. Po pár sekundách sa vytvorí krusta. Rovnomerne premiešame, aby sme krustu rozbili.

Príprava kávy s použitím Aeropressu

TEPLOTA VODY JE DÔLEŽITÁ

Zalievame vodou s teplotou minimálne 88°C a maximálne 94°C, avšak ideálna teplota je 90°C až 92°C. Vodu pridávame minimálne na dvakrát. Prvé zaliatie je najdôležitejšie, nakoľko ideo uvoľňovanie CO2 (káva nám bublinkuje), ktoré v prípade nedostatočného uvoľnenia vytvára príliš horké, miestami až zadymené chuťové a aromatické látky.

DOBA LÚHOVANIA

Lúhovanie pomletých kávovníkových zŕn by nemalo byť kratšie ako 2 minúty a dlhšie ako 4 minúty. Po rozbehnutom procese prípravy kávy v aeropresse, a teda po prvom a druhom zaliatí, je potrebné ešte nechať ,,dolúhovať“ kávu minimálne 1 až 2 minúty v závislosti od rýchlosti jednotlivých krokov počas prípravy.

PREČO NESMIEME NECHAŤ KÁVU LÚHOVAŤ DLHŠIE AKO JE POTREBNÉ, PRÍPADNE SI JU NECHAŤ VYCHLADNÚŤ

Približne po 4 minútach sa začínajú lúhovať aj škodlivé látky, ktoré nám môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy, na čele ktorých stojí najmä pálenie záhy či celkové zaťaženie tráviaceho traktu. Sme unavení, malátni a hlavný účinok kvalitnej a kvalitne pripravenej kávy, povzbudiť nás, stráca svoj význam.

FINÁLNE KROKY NAŠEJ VYTÚŽENEJ ŠÁLKE KÁVY

Po dolúhovaní pripevníme na vrchnú časť sito s premytým papierovým filtrom. Aeropress rýchlym pohybom otočíme tak, aby nám upevnené sito na vrchnej časti smerovalo nadol, smerom do šálky. Pomalým a rovnomerným tlačením si vyextrahujeme šálku kávy podľa našej chuti a predstáv.

Tlakom vyextrahujeme kávu

AKÚ KÁVU ZVOLIŤ  

Je veľmi dôležité hrať sa, skúšať a experimentovať nielen s výberom kávy, ale aj počas jej prípravy. Hrúbka mletia je v porovnaní s ostatnými prípravami v ,,zlatom“ strede, a preto je vhodné pripravovať aj svetlo, aj stredne pražené kávovníkové zrná z rôznych krajín. Stačí si len mierne prispôsobiť hrúbku či hmotnosť na dosiahnutie požadovaného výsledku.

  • Svetlo pražené kávy s acidnými a ovocnými tónmi – jemnejšie mletie, prípadne väčšia hmotnosť.
  • Stredne pražené kávy (na espresso) s horkými a čokoládovými tónmi – hrubšie mletie, prípadne  menšia hmotnosť.

Pripravili sme pre vás kombináciu indického korenia v podobe špeciálne pestovanej kávy v Indii v nadmorskej výške 1200 a 1800m.n.m. Ak ste zástancami pravej čokolády v kombinácii s karamelom a orieškami, ideálnou voľbou je káva z Brazílie. Obe kávy sú pražené stredne.

Zo svetlejšie pražených zŕn je ideálnou voľbou rada BEAN´S FRIENDS, konkrétne káva  Brazil Boutique Burundi, ktorá vďaka špeciálnemu africkému spôsobu spracovania vyniká najmä ovocnými arómami s nádychom pomarančového kvetu, jazmínu či marhule.

ZHRNUTIE

  • Vložíme papierový filter do sita aeropressu.
  • Premyjeme papierový filter a zároveň aj celý aeropress horúcou vodou.
  • Vodu, ktorú sme použili na premytie, vylejeme.
  • Čerstvo si pomelieme kávovníkové zrná na hrúbku podobnú hrubej múke.
  • Odvážime si 15g až 18g pomletých kávovníkových zŕn.
  • Spodnú časť aeropressu postavíme gumenou časťou nahor.
  • Nasadíme vrchnú časť a nasypeme pomleté kávovníkové zrná.
  • Zalievame vodou s teplotou od 85°C do 94°C  krúživým pohybom až po vrch (ideálne na dvakrát).
  • Necháme lúhovať cca 30 sek. až 1 minútu a premiešame.
  • Nasadíme sito s papierovým filtrom a necháme lúhovať cca 1 až 2 minúty.
  • Aeropress otočíme o 180° a pomaly, rovnomerným tlakom extrahujeme kávu.

Nie je dôležité, ktorú prípravu kávy si zvolíte. French press, aeropress, espresso, cappuccino, mokka a iné, dôležité je, aby ste vedeli, čo máte radi. Spoločný a najdôležitejší menovateľ všetkých príprav sú kvalitné a čerstvo zomleté upražené kávovníkové zrná. Iba z kvalitnej suroviny môžete dosiahnuť kvalitný výsledok.

Chcete sa dozvedieť viac o rôznych prípravách kávy? Sledujte vzdelávacie videá Academy of Coffee, ktoré vás prevedú celým kávovým svetom.

Autor článku: Nikoleta Šalmíková

© fotografie: Coffee VERONIA, Freepik.com (Autor: Foodiesfeed, Cookiestudio)