Nie všetci preferujeme ,,malé“ šálky kávy, ktoré vypijeme na jeden hlt. Najmä tí skoršie narodení majú skôr v obľube klasickú prípravu kávy, a to jej jednoduchým zaliatím. Často krát však neriešia konzistenciu mletia, pomer kávy či teplotu vody, ktorou sa káva zalieva a výsledná chuť je tak jednotvárna.
Všetky tieto faktory sú dôležitým predpokladom pre chuťovo vyváženú kávu s jemnými a sviežimi arómami bez ťažkých kávových olejov. Najväčším problémom pri príprave tejto kávy je jej doba lúhovania. Povedzme si úprimne, po zaliatí vašej klasicky pripravovanej kávy doma robíte mnoho iných činností, a často aj zabudnete, že ste si nejakú kávu zaliali. Okrem trpkej chuti samovoľne ochladenej kávy sa často krát môžu dostaviť rôzne zdravotné problémy ako ,,kyselina“ či celkové zaťaženie organizmu. Základom každej prípravy kávy je chuť. Aj „klasická“ zalievaná káva môže mať pozitívne účinky na naše zdravie i chuťové kanáliky.
NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI PRÍPRAVY KÁVY DOMA:
- Kupujete si nekvalitné kávovníkové zrná, ktoré sú prepražené a olejnaté.
- Používate zlé mletie a nesprávnu gramáž.
- Používate vriacu vodu.
- Nechávate kávu lúhovať príliš dlhú dobu a veľa krát pijete kávu už studenú (pozná každá maminka).
AKO SI SPRÁVNE PRIPRAVIŤ VAŠU OBĽÚBENÚ ZALIEVANÚ KÁVU?
Zalievanú kávu je vhodné podávať cez zariadenie nazývané FrenchPress. Konzistencia mletia by mala pripomínať hrubú múku prípadne soľ, pomer kávy by nemal presiahnuť 10g na 100ml a teplota vody by sa mala pohybovať okolo 88°C až 94°C. Princípom tejto prípravy je zatlačenie kávovej krusty (sósu, lógru) po dolúhovaní, a teda po 2 až 4 minútach. Po zatlačení krusty až nadol je ideálne preliať kávu do samostatnej šálky, aby sa zabránilo lúhovaniu nežiaducich látok, ktoré spôsobujú v káve výraznú trpkosť.
Najčastejšie používaný FrenchPress v domácnostiach je s objemom 3,5dl. Pri takomto type FrenchPressu je odporúčaná dávka 18g až 20g. Samozrejme to závisí aj od Vašej chuti a zvolenej kávy. 100% odrody Coffea Arabica ukážu svoj chuťový potenciál skôr pri hrubšom type mletia (kryštálový cukor), prípadne vyššej hmotnosti kávy. Náš favorit z rodiny Coffee VERONIA pre zalievaný typ prípravy kávy je plný chuti kakaa s výraznými tónmi lieskového orecha.
Ak sa radi hráte a spoznávate aj iné chute v káve ako horkosť či acidita, máme pre vás degustačný mix káv určených práve pre Vašu obľúbenú zalievanú kávu. Korenistá India, oriešková Columbia či čokoládová Brazília nielenže rozvoňajú Vašu domácnosť od prvého zaliatia, ale dokážu Vám, že ani zalievaná káva nemusí byť chuťovo „nudná“.
VEDELI STE, ŽE OKREM KÁVY SI VO SVOJOM FRENCH PRESSE VIETE PRIPRAVIŤ AJ SPENENÉ MLIEKO?
A ČO JE VLASTNE ,,TUREK“?
Názov ,,Turek“, presnejšie Turecká káva v kávovom svete znamená prípravu kávy v džezve. Turecká džezva sa pripravuje použitím veľmi najemno (na prach) pomletého kávovníkového zrna s pridaním cukru, škorice prípadne kardamonu, všetko podľa vašej chuti.
Turecká džezva je od Decembra 2013 zaznamenaná na listine nehmotných kultúrnych pamiatok UNESCO. Príprava kávy v Ibrik (džezva) patrí pravdepodobne k najstarším prípravám kávy v Európe. Jej základom je okrem výraznej chuti, spôsob prípravy. Výsledná chuť kávy sa spája s ľahkosťou a vyváženosťou chutí. Ak máte chuť pripraviť si tento sladký kávový „dezert“ aj doma naša špeciálne pražená a pomletá káva vás prenesie do sveta orientu a pravej „Tureckej kávy“ rýchlo a jednoducho.
Takže idete si pripraviť ,,Turka“ alebo kávu ,,Zalievanú“? Nech to je tak alebo onak dbajte nato, aby vám Vaša káva vyčarila úsmev, dopriala tzv. ,,útek z reality“ a v neposlednom rade aby vám naozaj chutila.
Viac o príprave týchto káv sa dozviete vo videu od Academy of Coffee
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.