Kávová kultúra na Slovensku ide pomaly, ale isto vpred. Svedčia o tom pestré ponuky nápojových lístkov v kaviarňach i v ostatných gastronomických podnikoch. Aj názvy jednotlivých nápojov v ponuke prevádzky Vám veľa napovedia o kvalite ich prípravy a servírovania. Tak, ako si práve tú Vašu kávu správne vypýtať? A čo od nej môžete očakávať? Kaviarenský slovník Vám s tým pomôže. 

KAVIARENSKÝ SLOVNÍK

Ristretto

,,Krátke” espresso s objemom 10 – 15 ml a časom extrakcie do 20 sekúnd. Ristretto obsahuje viac olejov, čo mu dodáva výraznejšiu (silnejšiu) chuť a dlhšiu dochuť. Podáva sa do šálky na espresso. Obsah kofeínu je menší ako v espresse.

Espresso – ,,Piccollo”

Espresso má objem 20 – 30 ml a čas extrakcie 20 – 30 sekúnd. Má intenzívnu chuť. Podáva sa do šálky na espresso.

Kaviarenský slovník názov piccollo nepozná. ,,Piccollo” je český a slovenský národný názov pre espresso! Takže ak ste si nie istý, že sa nachádzate v kvalitnej gastronomickej prevádzke, pri požiadavke ,,prosím, jedno piccollo” určite dostanete malú kávu. Treba sa však navzájom vzdelávať, preto ak vieme, čo je to espresso, nemali by sme upustiť aj od jeho správneho pomenovania.

Espresso lungo – ,,Presso”

Základom lunga je espresso s objemom 20 – 30 ml a časom extrakcie 20 – 30 sekúnd. Espresso sa podáva vo väčšej šálke spolu s horúcou vodou. Horúcu vodu môžeme podávať aj zvlášť. Zákazník si tak môže zriediť svoje espresso podľa vlastnej chuti. Celkový objem lunga závisí najmä od objemu vody, ktorú si zákazník do espressa pridá. Najčastejšie je to do objemu 150 ml.

,,Presso” je pre väčšinu z nás veľká šálka kávy. Tento názov podobne ako ,,piccollo” v baristickom svete nepomenúva žiaden kávový nápoj. ,,Presso” je na Slovensku a v Čechách káva, ktorá tečie z kávovaru dlhšie ako 30 sekúnd, a teda okrem pozitívnych chuťových a aromatických látok sa nám do šálky uvoľňujú aj škodlivé látky a triesloviny, ktoré okrem nepríjemnej chuti vyvolávajú u niektorých ľudí aj zdravotné problémy ako kyselina či iné ťažkosti žalúdka.

Ak si teda chcete dopriať väčšiu šálku kávy, ale zdravo a chutne pripravenú, určite si vypýtajte espresso lungo!

Espresso doppio

Dvojité espresso, veľká a silná káva. Doppio nájdete v niektorých prevádzkach aj pod názvom double shot. Ide o kávový nápoj s objemom 40-60 ml s časom extrakcie 20 – 30 sekúnd. Hmotnosť pre jednu porciu je 14 – 18 g, nájdete aj hmotnosť väčšiu ako 18 g. Sú to vlastne dve espressá v jednej šálke. Podáva sa do väčšej šálky, často určenej na espresso lungo.

Americano

Espresso je doplnené horúcou vodou na konečný objem 200 až 250 ml. Čas extrakcie je 20 – 30 sekúnd. V šálke je málo olejov a obrovské množstvo vody, čo spôsobuje veľmi jemnú, v niektorých prípadoch až žiadnu chuť. Je to vlastne espresso lungo, avšak s takmer dvojnásobným objemom horúcej vody. Podáva sa v sklenom pohári alebo väčšej šálke.

Espresso corretto

Espresso doplnené alkoholom. Najčastejšie používaný alkohol je koňak, ale i whisky či brandy. Podáva sa priamo v espresse, no stretneme sa aj s oddeleným servírovaním v špeciálnom pohári určenom pre tento nápoj.

 

Káva na báze espressa a mlieka

Cappuccino
Ilustračné foto (Zdroj: Unsplash)

Espresso macchiato

Mliečny nápoj, ktorého základom je espresso doplnené mliečnou penou. Podáva sa v šálke na espresso. Hovoríme mu aj espresso so škvrnou mliečnej peny.

Cappuccino

Mliečny nápoj, ktorého základom je espresso doplnené speneným mliekom a mliečnou penou. Objem cappuccina je 150 – 180 ml.

Caffe latte

Väčšie cappuccino. Mliečny nápoj, ktorého základom je espresso doplnené speneným mliekom a mliečnou penou. Objem Caffe latte je 190 – 250 ml. Podáva sa vo väčšej šálke.

Latte macchiato

Mliečny nápoj, ktorého základom je kvalitne spenené mlieko naliate do skleneného pohára doplnené espressom. Objem Latte macchiata je 190 – 250 ml. Espresso je pomaly nalievané do pohára, kde máme vopred odstáte spenené mlieko, čím sa vytvárajú 3 vrstvy.

Flat white

Doppio, teda dvojité espresso, doplnené speneným mliekom a mliečnou penou. Podáva sa v šálke na cappuccino. Objem Flat white je 150 – 180 ml. Ak máte radi výraznú chuť kávy s väčším objemom s trochou mlieka, flat white je pre vás tou správnou voľbou.

Espresso con panna

Espresso servírované so šľahačkou, ktorá mu vytvára sladký klobúčik. Kombinácia kávy a šľahačky je na Slovensku veľmi obľúbená.

Caffé mocha

Nápoj, ktorý je rozdelený na tri tretiny. Prvá pozostáva z espressa, druhá z horúcej čokolády a tá tretia z teplého, v niektorých prípadoch speneného mlieka.

Irish coffee

Servíruje sa do sklenených pohárov na stopke. Základom je espresso doplnené dvoma lyžičkami hnedého cukru a štyrmi lyžičkami pravej írskej whisky. Po spojení jednotlivých ingrediencii a ich nahriatí sa írska káva dolaďuje dvoma lyžicami smotany, ktorá sa vyšľahá a voľne sa položí na povrch kávy.

Affogato

Je považovaný za kávový dezert. Kopček vanilkovej zmrzliny je zaliaty či doslova ,,utopený” v espresse. Častokrát sa tento nápoj zamieňa s ľadovou kávou, no rozdiel je v celkovom objeme a v použití ďalších ingrediencií.

Affogato
Kávový dezert Affogato (Zdroj: Unsplash)

Ice coffee

Espresso nalievame do šejkra na ľad. Vymiešame s mliekom a cukrom. Pre väčšiu intenzitu chuti môžeme pridať aj espresso doppio (dvojité espresso). Po svete nájdeme rôzne recepty, ten najčastejšie používaný je so zmrzlinou a šľahačkou. Tento recept je pôvodom z Austrálie. V tomto prípade sa však už cukor vynecháva, pretože jeho funkciu dokonale zvládne zmrzlina, ktorá je v nápoji ponorená.

AK NEMÁTE RADI ESPRESSO

French Press
Turecká káva (Zdroj: Academy of Coffee)

Zalievaná káva „Turek”

Najmä tí skoršie narodení preferujú klasickú prípravu kávy, a to jej jednoduchým zaliatím. Zalievanú kávu je vhodné podávať cez zariadenie french press. Princípom je po vylúhovaní kávovú krustu (sós, loger) zatlačiť čo najhlbšie, aby sa už nemohli lúhovať nežiaduce látky, ktoré spôsobia, že káva bude trpká. Na prípravu zalievanej kávy sa používa hrubšie mletie, ktoré je podobné konzistencii soli. Priemerná hmotnosť jednej porcie je 5 – 7 g na 100 ml. Závisí to aj od toho, ako silnú či výraznú ju chcete mať.

Filtrovaná káva

Nie všetci preferujeme malé šálky kávy, ktoré vypijeme na jeden hlt, prípadne nám vadí výrazná chuť espressa, ktoré je základom takmer každého kávového nápoja v nápojových lístkoch. Kaviarenský slovník zahŕňa aj filtrovanú kávu, ktorá je pre Vás jednoznačným riešením.

Používa sa káva, ktorá je svetlejšie pražená, melie sa hrubšie ako na prípravu cez kávovar. Vďaka tomu vyniknú jej jemné a svieže arómy bez ťažkých kávových olejov. Priemerná hmotnosť jednej porcie je 5 – 7 g na 100 ml, závisí to aj od konkrétnej kávy či prípravy. Príprav filtrovanej kávy je v našich kaviarňach naozaj veľa, stačí si len vybrať tú pravú.

Alternatívna príprava kávy
Ilustračné foto (Zdroj: Academy of Coffee)

Viac o príprave kávy sa dozviete na Youtube kanáli Academy of Coffee.

Článok Kaviarenský slovník vznikol za pomoci knihy od Doc. Pharm. Jozef Augustína, PhD., Pri káve o káve a kávovinách, vydavateľstvo JOTA 2016 a Kávového magazínu ,,Slovak Barista Cup” Academy of Coffee 2018.

© fotografie:  Photo by Ali Yahya on Unsplash, Photo by Croissant on Unsplash, www.unsplash.com, www.freepik.com, Academy of Coffee.