Mateus Bonato o vianočných zvykoch a o tradíciách v Brazílii

Mateus Bonato o vianočných zvykoch a o tradíciách v Brazílii

Brazília oslavuje Vianoce uprostred leta, takže dni sú horúce a slnečné, čo dáva slávnostiam tropickú náladu. My sme sa opýtali nášho priateľa Mateusa Bonata, ako slávia Vianoce s jeho rodinou. Mateus Bonato o vianočných zvykoch a o tradíciách v Brazílii.

Tajný priateľ

Tajný priateľ (Amigo Secreto alias Secret Santa) je hra, ktorá sa hrá medzi rodinou a priateľmi v čase Vianoc a ktorá sa medzi Brazílčanmi stala veľmi populárnym zvykom. Cieľom je spojiť skupinu ľudí zábavným a živým spôsobom. Výmena darčekov je v tejto hre druhoradá.

“Keď som bol dieťa, v našej rodine sme mali hru na tajného priateľa. Pred Vianocami sme nakúpili darčeky a rozdelili sme si mená príbuzných zapojených do hry. Po večeri sme hrali túto hru a cieľom bolo, aby členovia rodiny pomocou indícií, ktoré som im poskytol, zistili, kto je napríklad osoba, ktorú som vybral ja.”

Vianočná večera

V noci z 24. na 25. decembra okolo polnoci zvyknú mnohé brazílske rodiny sláviť vianočnú večeru. Počas štedrovečernej večere sú veľmi typické niektoré jedlá, ako napríklad farofa, salpicão, panetone, šunka, prasiatko, kura, moriak a ryža s hrozienkami.

Farofa je zmes opekanej maniokovej múky alebo kukuričnej múky. Farofa je v podstate opečená múka z manioku so slaninou, cibuľou a niektorými ďalšími bylinkami a koreninami, ktoré dodajú bohatú chuť.

Salpicão je v Brazílii veľmi tradičné jedlo, ktoré sa zvyčajne podáva počas vianočnej alebo novoročnej večere. Salpicão je šalát z trhaného kuracieho mäsa, majonézy, mrkvy, zeleru a jablka.

Santa Clausa a vianočné stromčeky

Tradícia Santa Clausa, inšpirovaná obrazom svätého Santa Clause, sa stala medzi deťmi veľmi populárnou. V dôsledku toho ho veľmi často nájdete v obchodoch, nákupných centrách a na vianočných podujatiach po celej Brazílii. Okrem toho sa v mnohých brazílskych rodinách vyberie niekto, kto sa prezlečie za Santa Clausa a urobí deťom radosť.

Zdobenie vianočných stromčekov je v brazílskych domácnostiach tradíciou. Nezáleží na veľkosti, farbe, tvare a ozdobách, vždy nájdete vianočný stromček v dome alebo v obchode. Narozdiel od iných krajín na severnej pologuli, ktoré používajú pravé borovice, sa v Brazílii používajú “falošné borovice”, keďže prevláda letné obdobie. Mnohé rodiny berú túto tradíciu veľmi vážne a zdobia nielen svoje stromčeky, ale aj domy svetlami a ozdobami.

Najpopulárnejšia vianočná pieseň

Najpopulárnejšia vianočná pieseň v Brazílii je „Noite Feliz“ (Tichá noc).

Autor: Mateus Bonato
Texty: https://www.whychristmas.com/cultures/brazil.shtml
Názov: Mateus Bonato o vianočných zvykoch a o tradíciách v Brazílii .