Moderný ,,design“ alebo ,,klasika“ Šálky na kávu netreba vyberať iba podľa ich výzoru

Moderný ,,design“ alebo ,,klasika“ Šálky na kávu netreba vyberať iba podľa ich výzoru

Biele víno servírujeme v pohároch na biele víno, červené víno zasa do pohárov ,,s veľkými bruchami“. Dokonca, mnoho profesionálov zachádza ešte ďalej, kedy rozlišuje inventár samostatne pre konkrétne odrody vína ako Rizling, Cabernet či Chardonnay. Výnimkou nie je ani pivo či destilát, ktoré nepodávame do rovnakých pohárov. Správny servis má svoj význam.

Dôležitú úlohu pre dokonalý pôžitok z chutnej šálky kávy zohráva materiál a tvar šálky. Inventár určený na kávové nápoje rozoznáva viacero typov šálok, ktoré ovplyvňujú chuťové a aromatické vlastnosti našej kávy. Malé, veľké, hrubé, tenké, ploché, vysoké, okrúhle, hranaté s rukoväťami či bez nich. Trh ponúka rôzne tvary a vzory. Často sa však na hlavný význam šálky zabúda a našim hlavným kritériom pre výber je design a farba. Niektoré tvary dokonca úplne stratili svoju funkčnosť. Sú nepraktické, ťažko sa s nimi manipuluje a okrem iného samotnej káve viac škodia, ako pomáhajú.

Na prvom mieste je materiál

Materiál ovplyvňuje výslednú teplotu extrakcie, a tým aj dostatočné uvoľnenie všetkých potrebných látok v našej káve. V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že základným parametrom inventáru pre akýkoľvek typ kávového nápoja je ,,neutralita“ materiálu. Pri káve zohráva obrovskú úlohu najmä jej aróma, vďaka ktorej následne môžeme vnímať aj ostatné chute. Ak je aróma akýmkoľvek spôsobom znehodnotená pachom nesprávne zvoleného alebo nedostatočne umytého inventáru, ani chuť nebude výnimkou. Sklenené alebo glazované povrchy sú neutrálnejšie ako povrchy vyrobené z kovu, pretože tu sú kyseliny omnoho menej neutrálne prostredníctvom prirodzeného zápachu. Kovové tóny, ktoré je možné vnímať prostredníctvom kovových šálok dráždia chuť kávy a tiež prispievajú k nadmernému vnímaniu kyselín. Rovnako nevhodné sú aj poháre vyrobené z dreva, pretože arómy z dreva a väčšinou povrchových olejov alebo lakov majú negatívny vplyv na chuť.

Hrubé alebo tenké

Teplejšie nápoje sa vo všeobecnosti servírujú do inventáru vyrobeného s hrubších materiálov s možnosťou užších tvarov, v ktorých sa zachytáva väčšia časť aromatických látok a dlhodobo udržiavajú kávu v potrebnej teplote. V prípade tenkých stien dochádza k prehriatiu šálky a tým môže dôjsť k prepáleniu aj samotného kávového nápoja, čo sa prejaví prepálenými okrajmi krémy a horkou dochuťou. V neposlednom rade sa šálky s tenkých materiálov prehrievajú natoľko, že pri konzumácii sa môžete popáliť a tým stratiť celkovú chuť.

Tvar rozhoduje o celkovej chuti

V závislosti od teploty extrakcie a podávania by mal byť „zberný priestor“ pre arómy väčší, čo znamená, že ideálnymi šálkami sú užšie tvary postupujúce do širšieho objemu. V spodnej užšej časti je dostatočný základ pre udržanie dostatočného množstva aróm, ktoré sa postupne uvoľňujú do horného širšieho priestoru. V prípade, že máme zmes vytvorenú s odrodami kávovníka Coffea Canephora, a teda napríklad s Robustou je vhodné použiť nižšiu teplotu extrakcie, ale i inventár s tenších materiálov a širším tvarom.

Kávovník Coffea Canephora má spektrum pomerne ťažkých aróm, ktoré na rozdiel od ľahkých ovocných aróm zostávajú v nápoji dlhšie. Ich koncentrácia v úzkych častiach šálky by mohla byť natoľko silná a výrazná, že by prekrývala skutočné čokoládové tóny. Celkový nádych kávy by bol príliš horký a ,,ťažký“.

Tvar šálky má priamy vplyv na vnímanie chuti nápoja – v tomto kontexte sa určite oplatí ochutnať vaše preferované espresso v šálke ,, s veľkým bruchom“. Široké šálky odspodu až povrch bez užších častí rozvíjajú maximálny chuťový potenciál a sú stavané skôr pre kávy s aciditným nádychom, ovocnými či bylinkovými tónmi.

Správne nahriatie šálok

Hrúbka šálky je rozhodujúca aj pre dostatočné nahriatie a následne udržanie potrebnej teploty. Ak to však s prehriatím preženieme prenesie sa vysoká teplota šálky aj do kávy. Prepálená vôňa, príliš horká chuť s možnosťou popálenia nášho jazyka a tým aj chuťových receptorov sú prvými znakmi prehriatia šálky. Studené steny naopak ochladia kávu natoľko, že stratí takmer všetky aromatické a chuťové látky, a my tak budeme mať pocit, že pijeme len zafarbenú vodu s náznakom chuti kávy.