Najvyššie štátne vyznamenanie Brazílie putovalo na Slovensko, zakladateľ rodinnej pražiarne kávy Coffee VERONIA, Oldřich Holiš zaujal celý svet

Najvyššie štátne vyznamenanie Brazílie putovalo na Slovensko, zakladateľ rodinnej pražiarne kávy Coffee VERONIA, Oldřich Holiš zaujal celý svet

Prepojenie slovenskej rodinnej pražiarne Coffee VERONIA s najväčšou pestovateľskou krajinou, Brazíliou je všetkým fanúšikom našej značky už známe. Dovoz a praženie zelených kávovníkových zŕn z rôznych oblastí tejto krajiny ponúka široké spektrum chutí, ktoré je možné vďaka poctivému prístupu a odbornosti počas praženia preniesť do každej domácnosti či gastronomickej prevádzky. Zelenými kávovníkovými zrnami však spolupráca Slovenska a Brazílie ani zďaleka nekončí.  

Výnimočnosť siedmeho ročníka 1. Kávového plesu na svete sa niesla v duchu udelenia jedného z najvýznamnejších štátnych vyznamenaní Brazílie – medaile rádu Rio Branco, ktoré sa udeľuje občanom Brazílie alebo príslušníkom cudzích krajín za zásluhy, konkrétne v oblasti rozvoja vzťahov s Brazíliou. Ocenenie udeľovala jeho excelencia veľvyslanec Brazílie na Slovensku, Excelencia H.E. Eduardo Gradilone počas slovensko brazílskej oficiálnej ceremónie, hostiteľovi plesu Oldřichovi Holišovi

Tento raz je toto podujatie pre mňa ešte výnimočnejšie, pretože mi dáva príležitosť osobne odovzdať pánovi Oldřichovi Holišovi diplom a insígnie Rádu Rio Branco, jedného z najprestížnejších vyznamenaní v Brazílii. Toto ocenenie sa udeľuje tým, ktorí sa vyznamenali svojimi úspechmi a službami v prospech posilnenia vzťahov medzi Brazíliou a inými krajinami. Usporiadanie tohto kávového plesu, ktorý sa už stal tradíciou, je len jedným z dôvodov, prečo sa naša vláda rozhodla udeliť túto poctu “, začal svoj príhovor Excelencia H. E. Eduardo Gradilone.

Čo znamená Ocenenie rádu Rio Branco

Rád Rio Branco je pomenovaný na počesť patróna brazílskej diplomacie, baróna z Rio Branco. 

Odznakom rádu je štvor ramenný, osemcípy biely smaltovaný kríž, ktorý má v strede armilárnu guľu, v zlatom striebre, v modrom smaltovanom kruhu s nápisom “Ubique Patriae Memor” čo v preklade znamená “Kdekoľvek budem mať národ vždy v pamäti”. Na zlatej, zadnej strane sú dátumy 1845-1912, ktoré deklarujú barónov dátum narodenia a úmrtia.

Medaila „Rio Branco“ je najvyššie štátne vyznamenanie, ktoré v Brazílii udeľuje prezident krajiny za zásluhy v oblasti služieb národu. V prípade obyvateľov inej krajiny je štátne vyznamenanie Brazílie udelené osobám, ktoré sa pričiňujú, a to najmä z dlhodobého hľadiska  o podporu a pomoc obyvateľom Brazílie ako aj o posilnenie vzťahov medzi jednotlivými krajinami. 

Prečo práve Oldřich Holiš z malého Slovenska 

Ocenenie sa udeľuje tým, ktorí sa vyznamenali svojimi úspechmi a službami v prospech posilnenia vzťahov s Brazíliou. Usporiadanie 1. Kávového plesu s brazílskou tematikou a ľuďmi aj priamo z Brazílie je len jedným z dôvodov, prečo sa vláda Brazílie rozhodla udeliť túto poctu práve človeku z malého Slovenska. 

Dlhoročná propagácia brazílskej vysoko kvalitnej a výberovej kávy priamo od farmárov či zážitkové vzdelávanie pre mladých študentov a pedagógov odborných škôl či hotelových akadémii z celého Slovenska priamo na kávovníkových plantážach v Brazílii boli hlavným ukazovateľom, že práve Oldřich Holiš, ako výrazná slovenská autorita zo sveta kávy, patrí do „siene slávy“ medzinárodne uznávaných osobností v rámci najväčšej pestovateľskej krajiny, Brazílie. 

Svojou činnosťou a dlhoročnou snahou prispieva k zlepšovaniu kvality prípravy kávy nielen v domácnostiach a gastronomických prevádzkach, ale aj vo vzdelávacom školskom systéme. Vzdelávanie v oblasti baristiky, správnej prípravy kávy a pochopenia celej filozofie jej pestovateľského zákulisia študentov Stredných odborných škôl a Hotelových akadémii pretavil do celoslovenskej súťaže mladej baristickej scény pod názvom SLOVAK BARISTA CUP junior, kde si už sedem rokov pravidelne vymieňa svoje skúsenosti viac ako tridsať študentov z dvadsiatich odborných škôl z celého Slovenska. Hlavnou motiváciu zúčastňovať sa danej súťaže je okrem získania skúseností a nových priateľstiev najmä hlavná výhra, fakultatívny zájazd do Brazílie s cieľom spoznávať nielen svet kávy, ale aj kultúru danej krajiny a príbehy jej obyvateľov. 

Oldřich Holiš je jedným zo zakladajúcich členov a jedným z najaktívnejších účastníkov Brazílsko-slovenskej obchodnej komory. Okrem toho ako prezident Medzinárodného Kávového Inštitútu a odborný garant akreditovaného školiaceho strediska Academy of Coffeeorganizuje jednu z najväčších kávových udalosti na Slovensku, 1. Kávový ples na svete, ktorého súčasťou je Medzinárodná Kávová konferencia. Obe podujatia majú okrem kultúrno vzdelávacieho charakteru aj charakter pomoci, tým ktorí to najviac potrebujú. Svojimi aktivitami a prístupom podporuje účasť medzinárodne uznávaných odborníkov z brazílskeho sveta kávy na podujatiach i v slovenských médiách čím prepája kultúry oboch krajín a spája ľudí i celé generácie. 

Neustála osveta náročnej cesty kávovníkového zrna až po chutnú šálku  kávy, vlastné akreditované školiace stredisko pre milovníkov kávy pre všetky vekové kategórie, vlastnápublikačná činnosť s najaktuálnejšími kávovými témami, priama podpora pestovateľov kávyi úprimná pokora a vzájomná úcta sú fakty, ktoré dokazujú, že brazílske vyznamenanie medaila „Rio Branco“ bola udelená správne a právom.

Je veľa projektov, ktoré sú ešte len vo fáze tvorenia a v myšlienkach celého tímu, avšak už teraz vieme, že každý z nich je zameraný tým správnym smerom. Záujem svetových kávových metropol o tak malé Slovensko je významným pre celú kávovú kultúru na Slovensku. Ďakujeme, Oldřich Holiš.