Najviac “Kávových Oscarov” putovalo do našej rodinnej pražiarne – Great Taste 2022

Najviac “Kávových Oscarov” putovalo do našej rodinnej pražiarne – Great Taste 2022

Nie jedna, ani dve, ale hneď šesť káv rodinnej pražiarne kávy, Coffee VERONIA očarilo odborníkov a skúsených degustátorov v prestížnej súťaži „Great Taste Awards“. Pestovanie špeciálnych výberových káv na malých farmách Brazílie v symbióze s prírodou, moderný prístup pri spracovaní a pražení vniesol do tradičných káv netradičný „punc“.

Kvalita zŕn, precíznosť praženia a konkrétny recept boli rozhodujúcimi faktormi pre udelenie „Kávových Oscarov“, ktoré putovali do Serede.

Medzinárodná súťaž Great Taste

Great Taste Awards 2022 sa niesol v duchu 14 250 vzoriek zo 110 krajín, z ktorých len 5 556 získalo ocenenie. Pivo, pečivo, zmrzlina, čaj, čokoláda a samozrejme káva sú len zlomok kategórií, v ktorých súťažia aj slovenskí výrobcovia. Z takmer 230 vzoriek víťazných káv z celého sveta sa práve šestici „tých“ našich podarilo pre Slovensko získať spolu až 9 hviezd.

Coffee VERONIA získala v tomto roku spomedzi všetkých slovenských pražiarní najvyššie dosiahnuté kávové „skóre“. Tri kávy s ocenením dvoch hviezd a tri kávy s ocenením jednej hviezdy dokazujú, že dlhoročné skúsenosti, poctivý prístup a kvalitný produkt dokážu aj malé Slovensko zapísať vo svete najväčších gastronomických zážitkov.

Kávovníkové zrnká

ČO SA SKRÝVA POD ZNAČKOU COFFEE VERONIA

Za každou šálkou kávy sa skrýva náročná práca baristu, pražiara a samozrejme farmára. V prípade značky Coffee VERONIA myslíme na každý článok tohto voňavého procesu. Kávovníkové zrná sa pražia v pražiarni s rodinnou atmosférou, pre ktorú sú transparentnosť, silné priateľstvá a rodina ,,alfa – omegou“.

Zrná starostlivo vyberáme podľa najvyššej kvality a dovážame systémom DIRECT TRADE, a teda priamo od farmárov, s ktorými sa poznáme osobne, navštívili sme ich farmy a neustále si vymieňame skúsenosti i poznatky. Priateľský vzťah farmára a pražiara, ich odovzdávanie si vedomostí a skúseností robí zo samotných zŕn unikátny produkt s príbehom, na konci ktorého je každý jeden z nás.

Oldřich Holiš - Great Taste

A hoci sa vraví, že čím viac skúseností, tým viac kvality, v prípade výherných káv rozhodovala najmä láska k povolaniu našich mladých pražiarov, baristov a lektorov. Alchýmiu praženia a zodpovedný prístup pod vedením skúsených kolegov prevzala nastupujúca generácia rodinnej pražiarne Coffee VERONIA. Spoločným úsilím a neustálym vzdelávaním dokazujú, že aj malé Slovensko a ešte menšia Sereď dokážu byť „svetové“. 

O súťaži Great Taste a našich získaných hviezdach sme čo to povedali aj v rannej relácii Teleráno.

ČO SA SKRÝVA POD ZÍSKANÝMI HVIEZDAMI

  • 3 hviezdičkové ocenenie – Vynikajúce , mimoriadne chutné výrobky. Počas roka získa tri hviezdičky približne 2 % prihlásených výrobkov.
  • 2 hviezdičkové ocenenie: Vynikajúce, výrobky nad rámec bežnej chuti. Počas roka získa dve hviezdičky približne 10% prihlásených výrobkov.
  • 1 hviezdičkové ocenenie: Jednoducho chutné, výrobky, ktoré majú fantastickú chuť. Počas roka získa dve hviezdičky približne 25% prihlásených výrobkov.

NAŠI VÝHERCOVIA OČAMI MEDZINÁRDONÝCH KOMISÁROV

**BRAZIL SIGNATURE ESPRESSO / príprava na espresso

Dobré a pomerne rovnomerné praženie. Zaujímavá kombinácia chutí a pocit v ústach. Tabak prechádza do jemných popolavých tónov, má veľmi dobrú krémovú konzistenciu. Príjemné čokoládové tóny prechádzajú do horkej čokolády a nugátu, ktorý je zvýraznená pridaním mlieka. 

*BRAZIL COLD SOUL  / príprava na filter

Z týchto zŕn vás víta symfónia vôní, ovocie a orechy, cukrovinky, pečivo, sladový chlieb, ale i zelenina. Výsledná káva je ako melanž všetkého spomenutého obohatená o pikantné tóny. Čistá chuť v ústach s trochou chmeľu je zjemnená citrusmi. Súčet týchto chutí tvorí plnú a dlhotrvajúcu dochuť v ústach. Pridanie mlieka niektoré chute zmiernilo a iné rozjasnilo. Výsledok,  kvalitná káva, kvalitne spracovaná.

*RWANDA / príprava na filter

Výrazne pikantná aróma v šálke s nádychom sušeného ovocia vytvára celkom zaujímavý profil. Porotcovia spočiatku zaznamenali trochu šťavnatú ovocnú kyselinu, ktorá sa zmenila na nádych čokoládovej horkosti. Menej komplexná a menej výrazná chuť, avšak v končenom dôsledku veľmi prístupná a otvorená káva s jemnosťou v každom dúšku. 

*BRAZIL SANTOS EXKLUZIVE / príprava na espresso

Stredne pražené zrná s čokoládovými a šťavnatými tónmi s mierne popolavým záverom. Celkovo je to vyvážená a príjemná káva, ktorá poteší každého kávového nadšenca.

**BRAZIL MICROLOT FRIENDS RUBI / príprava na filter

Ohromujúca vôňa zŕn, bohatá na ovocné moruše. Káva má výraznú ovocnú arómu, chuťový profil je čistý s dobre ustáleným a dlho trvajúcim záverom. Naozaj dobre spracovaná káva. Kvalita zrna a konzistencia praženia sú zrejmé na pohľad. Pre kávu tejto nadmorskej výšky je evidentná, a v tomto prípade aj obdivuhodná úroveň ovocnej chuti. Chuť ovocia podobná čučoriedke sa rozvíja v ústach aj na záver v kombinácii s karamelovou dochuťou. Oriešková vôňa zrna prechádzajúca vďaka praženiu do gaštanov s náznakom ovocnej arómy vo výslednej káve nás prekvapila. Rastlinné takmer trávnaté tóny dodávajú záveru tón ostrosti. Elegantne sa rozvíja jemná ovocnosť. Jemnejšie tóny v spojení s mliekom sa v chuti rozšírili a kombinácia chutí sa dokonale vyvážila.

**INDIA MICROLOT LIBERICA / príprava na filter

Veľmi atraktívne zrná s úžasnou a netradičnou arómou, bohatou na horké kakaové tóny. Nádherne šťavnatý pocit v ústach, výrazné sladké ovocie doplnené o horkú čokoládovú koncovku s mierne trpkým syrovým nádychom. Čistá, dobre ustálená a intenzívna dochuť.

ČO JE GREAT TASTE AWARDS?

Súťaž Great Taste Awards odštartovala v roku 1994. Spojilo sa prvých 12 malých podnikateľov, odborníkov vo svojom „fachu“ ktorí v prvom ročníku súťaže oddegustovali menej ako 100 potravinárskych výrobkov v piatich kategóriách. Počet hodnotiacich odborníkov každým rokom narastá a z pôvodných 12 ich dnes hodnotí takmer 500 v 37mich kategóriách. Obľúbenosti súťaže po celom svete zodpovedá rapídne narastajúci počet prihlásených výrobkov či nápojov.

Zatiaľ čo v prvých rokoch sa počet navyšoval z pôvodných 100 na 500 až 1000 vzoriek, od roku 2010 bolo potrebné obmedziť prihlasovanie vzoriek, a to na 10 000. Ani tento limit však dlho nevydržal a v minulom roku počet vzoriek prekročil počet 14 000. Hodnotenie prebieha vo Veľkej Británii v mestách ako Londýn, Dublin, Dorset, Belfast, Harrogate a Tipperary.

Great Taste Awards sa stal najväčším a najdôveryhodnejším akreditačným systémom potravín a nápojov na svete s pridanou hodnotou. Práve preto si neskutočne ceníme, že sme sa mohli zapojiť do takejto uznávanej celosvetovej súťaže a dokonca sme v nej mohli uspieť. Táto výhra nás motivuje, aby sme neustále pokračovali v našom odvetví a zdokonaľovali naše produkty, tak aby boli naši zákazníci čo najspokojnejší.

Máte už aj vy svojho priateľa, farmára BEAN´S FRIENDS?