Tipy na originálne kávové darčeky na Valentína

Tipy na originálne kávové darčeky na Valentína

Blíži sa čas lásky a každý z nás chce svojim polovičkám urobiť radosť darčekom. V tomto článku Vám dáme tipy na originálne kávové darčeky na Valentína, ktoré potešia každého milovníka kávy.

Valentín. Tento deň si spájame s vyznaniami lásky, s čokoládovými bonbónmi, kvetmi alebo s pohárom dobrého vínka v spoločnosti svojich najdrahších. Každý rok sa snažíme svoje polovičky prekvapiť čo najkreatívnejšími darčekmi. My vám preto prinášame zopár tipov, ktoré do 14. februára určite stíhate pripraviť.

1. TIP NA KÁVOVÝ DARČEK – KVALITNÁ KÁVA

Ako si vybrať kávu, ktorá splní všetky vaše očakávania? 

 • Vyberajte si najmä lokálnych pražiarov (Slovensko, Česká republika), ktorí vám vedia zaručiť čerstvosť kávy.
 • Položte si otázku – Ako si budem kávu pripravovať doma?
  • Ak máte v domácnosti kávovar, odporúčame Vám stredné praženie, ktoré zdôrazní chuť a cremu Vášho espressa.
  • Ak si doma pripravujete kávu alternatívnymi metódami (french press, aeropress, chemex), vyberte si kávu, ktorá je pražená svetlejšie. Hlavnú rolu zohráva aj hrúbka mletia, kvalita vody a pomer kávy a vody. 

V našej pražiarni vám vieme ponúknuť tri rady našich káv:

Coffee VERONIA

Zmes alebo jednodruhové kávy (100% arabica). Tieto kávy majú stredné praženie. Zmes Coffee VERONIA je vytvorená tak, aby chutila širšiemu spektru ľudí, a hodí sa na prípravu Vašej kávy z akéhokoľvek domáceho i profesionálneho kávovaru. Kuba, Kolumbia a iné sú jedinečné svojou pestrosťou chutí vďaka odlišnému pestovateľskému prostrediu. Iná krajina, iné podnebie, iná chuť.

Bean’s Friends

Na obaloch našich káv sú tváre farmárov, ktorí kávovníky pestujú. Kúpou tejto kávy podporíte priamo týchto farmárov. Pri každej káve je okrem chuťového profilu uvedený aj rodný list kávy, ktorý svedčí o naozaj zodpovednom prístupe farmárov a kvalite ich produkcie.

Káva Femina

Špeciálne pražená BIO káva, z ktorej bol kofeín odstránený prírodnou vodnou cestou. Dojčiace matky, tehotné ženy, ľudia do srdcovo-cievnymi problémami, či s intoleranciou na kofeín si často nemôžu dopriať šálku kvalitnej voňavej kávy. Vďaka tejto zdravej káve sa deň môže stať krajším. S prvým dúškom budete cítiť ovocné tóny, ktoré sa však zmenia na lahodnú kakaovo-orieškovú chuť. Bezpochyby potešia chuťové poháriky všetkých, ktorí si radi vychutnajú chuť pravej kávy aj bez kofeínu.

2. TIP NA KÁVOVÝ DARČEK – KÁVOVAR

Povedzme si úprimne – ktorú ženu by nepotešil kávovar v domácnosti? Na trhu je veľké množstvo kávovarov a často dostávame otázku od svojich zákazníkov ohľadom toho, ako si taký kávovar vybrať. 

Naše odporúčanie: 

Kávovary NIVONA 

Švajčiarska kvalita kávovarov, ktorá vám zabezpečí skvelú chuť kávy stlačením jediného tlačidla. Tento kávovar v sebe ukrýva mlynček na kávu, vstup na mletú kávu, nádobku na vodu – môžeme ho prirovnať k malému baristovi, ktorý Vám vykúzli chutné espresso v priebehu pár sekúnd.

Viac informácií nájdete na e-shope BREL

Kávovary SAGE

Vždy, keď sa hovorilo o automatickom kávovare, znamenalo to kompromis v chuti – to je už minulosť. V porovnaní s plnoautomatickými prístrojmi Vám stále zostáva kontakt s prípravou Vašej obľúbenej kávy. S týmto kávovarom sa môžete aj Vy zahrať na baristu – pripraviť si dokonalé espresso alebo naučiť sa liať zaujímavé vzory do cappuccina. Kávovary Sage majú zabudovaný mlynček, nádobku na vodu, trysku na napeňovanie mlieka a aj baristické pomôcky ako tamper.

3. TIP NA KÁVOVÝ DARČEK – DOMÁCA PRÍPRAVA KÁVY CEZ FRENCH PRESS

French Press je výborným pomocníkom nielen pri príprave kávy, ale aj pri príprave čaju alebo limonád. Na trhu nájdete rôzne veľkosti – najvýhodnejší je 1l french press. Jeho veľkosť Vás určite poteší, pretože sa narozdiel od veľkých kávovarov zmestí kamkoľvek. 

4. TIP NA KÁVOVÝ DARČEK – POUKAZ NA KÁVOVÝ WORKSHOP ALEBO NA KÁVOVÚ KONFERENCIU

Kávový workshop 

Akreditované školiace stredisko Academy of Coffee ponúka zážitkové kávové workshopy, kde sa dozviete viac o histórii kávy, pestovaní kávovníkov, zbere a o spracovaní kávovníkových zŕn. Workshop zahŕňa aj ukážku praženia, domácu prípravu kávy, správne podávanie kávových a kávovo-mliečnych nápojov.

Kávová konferencia

Svoju polovičku môžete potešiť aj vstupenkou na Kávovú konferenciu, ktorá sa koná 21.02.2020 od 09:00 – 16:00. Túto konferenciu organizuje MEDZINÁRODNÝ KÁVOVÝ INŠTITÚT

Aké tipy prednášok nájdete na kávovej konferencii?

 • Moderné prístupy k pestovaniu kávovníkov v Brazílii
 • Espresso hýbe svetovými metropolami, káva vo svete
 • Chuť kávy závisí aj od typu mlynčeka a jeho nastavenia 
 • Ako veľkosť a tvar šálky ovplyvňuje chuť našej kávy
 • Trendy kávových drinkov

Viac info a kúpa vstupeniek na Kávovú konferenciu alebo Kávový workshop na info@academyofcoffee.sk.

5. TIP NA KÁVOVÝ DARČEK – KÁVOVÉ PIVO

Počuli ste už o kávovom pive? Nie? Predstavujeme Vám pivovar PAROM. 

Ako asi väčšina malých pivovarníkov, aj my sme začínali pred niekoľkými rokmi s varením prvej várky piva doma v kuchyni. Varenie piva a experimentovanie nám natoľko učarovalo, že sme sa po rokoch „domovaričstva“ rozhodli skúsiť to vo väčších množstvách a môcť ponúknuť naše pivá širšej skupine ľudí, nielen okruhu známych. A tak vznikol kočovný pivovar PAROM, ktorý sa snaží ponúknuť pivá vyrábané len z najkvalitnejších surovín a dúfa, že Vám budú chutiť.

S týmto jedinečným kočovným pivovarom spolupracujeme už dlhší čas a sme veľmi radi, že prišli s nápadom vytvoriť kávové pivo, pretože toto pivko je naozaj jedinečné. V tomto pive bola použitá káva Coffee VERONIA zmes. 

6. TIP NA KÁVOVÝ DARČEK – SADA ŠÁLOK

Ďalším tipom je sada šálok. Šálky sú našou každodennou súčasťou pri vychutnávaní kávičky. Ak si vaša polovička každé ráno vychutná kávičku práve z hrnčeka od Vás, určite si na Vás spomenie.

7. TIP NA KÁVOVÝ DARČEK – DIY KÁVOVÝ PEELING

Kávový peeling má mnoho blahodárnych účinkov na pokožku a vyrobiť ho je veľmi jednoduché. Stačí, ak tento peeling použijete jedenkrát do týždňa a Vaša pokožka bude neskutočné jemná (platí najmä pre ruky). Peeling z kávy je vynikajúci najmä kvôli pieskovej textúre, ktorá dokonale odstráni odumreté kožné bunky. 

Na internete nájdete mnoho návodov na to, ako si taký peeling vyrobiť. Stačí však málo: 

 1. Mletá káva 
 2. Kokosový tuk (môže byť aj olivový olej)
 3. Trstinový cukor 
 4. Esenciálne oleje – napríklad môžete použiť tea tree olej alebo citrusové oleje

Už ste na konci! Veríme, že sme Vám priniesli tipy, ktoré Vám pomôžu a uľahčia výber darčekov pre Vašich blízkych.

Dozamilovania sa, priatelia.

© fotografie:  Helena Lopes by UnSplash.com, Coffee Veronia.