Edgard Bressani a jeho pohľad na Bean’s Friends

Edgard Bressani a jeho pohľad na Bean’s Friends

Edgard Bressani, náš dlhoročný priateľ a spolumajiteľ spoločnosti Capricornio Coffees, nám napísal list, v ktorom chcel vysvetliť, prečo je preňho obchodovanie Direct Trade dôležité.

Capricornio Coffees je hlavným exportérom výberových káv z oblasti pásma Kozorožca v Brazílii. Ich hlavnou náplňou práce je pomáhať mladým pestovateľom, ktorí nedokážu z vlastných finančných prostriedkov zabezpečiť export svojich výberových káv. Práve týchto farmárov sa Capricornio Coffees snaží spájať a pomáhať im nielen s exportom kávy, ale aj so vzdelávaním pri pestovaní kávovníkov, pri zberoch, či spracovaní kávovníkových čerešní a zŕn.

Edgard Bressanni a Oldřich Holiš (Zdroj: Coffee Veronia)

Sídlo sa nachádza v meste Piraju a zakladateľmi sú Edgard Bressani, krstný otec a odborný garant Academy of Coffee, zároveň člen predstavenstva Brazílskej asociácie výberovej kávy. Luiz Saldanha, pokračovateľ v rodinnej tradícií pestovania kávy na kávovníkovej plantáži Fazenda California. José Antônio Rezende, združovateľ všetkých malých farmárov z okolia. Capricornio pomáha stovkám fariem v regióne Sorocabana a Norte Pioneiro. Vytvorené bolo aj školiace stredisko pre baristov i samotných pestovateľov. 

Sídlo firmy Capricornio Coffees v Piraju (Zdroj: Coffee Veronia)

EDGARD BRESSANI A JEHO POHĽAD NA BEAN’S FRIENDS 

Volám sa Edgard Bressani a pochádzam z Brazílie.
Dnes som sa rozhodol priblížiť Vám jedinečné príbehy farmárov z edície kávy Bean’s Friends,
ktorú práve pijete. Skrýva sa za ňou omnoho viac, než by ste čakali.

Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodol prevziať tradíciu pestovania kávy, ktorú si v našej rodine odovzdávame už desaťročia. Moji starí rodičia žili na kávovej farme, môjho otca zas občas prichytím, ako si uprostred noci pripravuje svoje espresso.

Pochopiteľne som preto svoju vášeň nasledoval a v roku 2000 som sa stal súčasťou Brazílskej asociácie výberovej kávy. Dnes zastupujem stovky malých farmárov, pre ktorých pestovanie kávy predstavuje celý ich život.

Edgard Bressani (Zdroj: Coffee Veronia)

Práca farmára je náročná a vyčerpávajúca. V dnešnej dobe však za svoju prácu nedostávajú pestovatelia kávy spravodlivo zaplatené. Veľká časť peňazí, za ktorú si zákazník kávu kúpi, farmár nikdy v živote neuvidí, pretože zostáva u sprostredkovateľov a dovozcov tejto suroviny.

Predstavte si, že za 60 kilogramov kávy dostane farmár sotva 200 dolárov. Musí však uživiť svoju rodinu, čo vôbec nie je jednoduché. Túto smutnú skutočnosť však dokáže zmeniť program Direct trade, ktorý je veľmi dôležitý pre všetkých farmárov, pretože vďaka nemu dostanú za svoju poctivú prácu férovú odmenu. To znamená, že za 60 kilogramov kávy im môžeme zaplatiť až 400 či 500 dolárov.

Ilustračný obrázok (Zdroj: Coffee Veronia)

Direct trade je však dôležitý aj pre samotných zákazníkov, pretože vďaka nemu sa môžete dozvedieť, odkiaľ pochádza káva, ktorú práve pijete, kde a ako bola vypestovaná.

Férový obchod Direct trade na Slovensku podporuje unikátny projekt Bean’s Friends, ktorý vytvoril môj priateľ a majiteľ pražiarne Coffee Veronia, Oldřich Holiš. Som poctený, že môžem byť jeho súčasťou.

Ak si kúpite kávu z edície Bean’s Friends, na obale uvidíte tváre farmárov, ktorí Vašu kávu vypestovali. Ide o veľmi dobrý nápad, ktorý spája farmárov z Mexika, Indie, Salvadoru či Brazílie. Vďaka nemu máte istotu, že za kvalitnú kávu, ktorú ste si kúpili, dostali miestni farmári poctivo zaplatené.

Preto vždy, keď budete kupovať kávu Bean’s Friends, podporujete mňa, moju rodinu a tisícky obyčajných farmárov, ktorí pre vás pestujú neobyčajnú kávu…

Edgard Bressani
majiteľ plantáže, spoluzakladateľ spoločnosti Capricornio

© fotografie: Coffee Veronia