Podnikanie v rodinnej firme – Rozhovor s manželmi, ktorí založili pražiareň Coffee VERONIA

Podnikanie v rodinnej firme – Rozhovor s manželmi, ktorí založili pražiareň Coffee VERONIA

Pražiareň Coffee VERONIA sa budovala niekoľko rokov, je za ňou veľa tvrdej práce. Za touto spoločnosťou stoja manželia, ktorých určite dobre poznáte. Martina a Oldřich nám dnes odpovedali na pár otázok a priblížili ich cestu ku kávovému svetu.

Pán Holiš, mnohí Vašu tvár spoznávajú z obalov kávy Coffee Veronia. Už menej známa je pre zákazníkov tvár pani Holišovej. Platí aj vo Vašom prípade, že „za každým úspešným mužom stojí skvelá žena“? 

O: Veľakrát to je pravda, aj keď my muži si to nechceme priznať. 😊 V našom prípade to tak je, pretože práve vďaka mojej manželke sme dnes tam, kde sme. Žiť so mnou nie je ľahké, nakoľko sa snažím stále ísť dopredu a často hlavou lietam v oblakoch. Manželka je väčší realista. V živote to tak býva, že sa ľudia dopĺňajú.

 Prezraďte nám, koľko rokov ste spolu?

M: Ten čas neuveriteľne letí, človek to skutočne pozoruje až na svojich dospelých deťoch. Zdá sa mi, akoby to bolo včera, čo sme sa dali dokopy…no a veru minulý rok sme spolu oslávili už 30. výročie.

Ale ten čas letí

Ako ste sa teda zoznámili? Stojí aj za týmto príbehom káva?

M: Zoznámili sme sa ako stovky iných mladých ľudí v tom čase. Naša generácia bola taká diskotéková, aj keď ja som tej zábave nikdy veľmi neholdovala. Vždy sa na tom bavíme, pretože som Olda stretla na svojej prvej diskotéke. Káva…káva prišla až o pár rokov neskôr, ani sme netušili ako obaja podľahneme jej čaru.

 Láska ku káve u Vás, pán Holiš, vznikla už v detstve. Ako to bolo s Vašou jemnejšou polovičkou?

O: Je to trošku dávno, a tak musím zaloviť v pamäti. Aj keď sme bývali v jednej obci, videli sme sa málo, ale raz som jej otvoril dvere ako džentlmen v našej „mličárni” (naša mliekareň). 😊 U nás sa hovorí tvrdo, preto sa to tak nazývalo. Potom sme sa stretli jedenkrát na dedinskej zábave a o pol roka bola svadba. Odvtedy sme spolu popíjali kávičku každý deň.

Priznajte sa nám, kto je väčší milovník kávy?

M: Myslím si, že je to Oldo. Rád vyskúša nové chute a rôzne alternatívne prípravy… Ja už kávu pijem zo zvyku, neviem si predstaviť nedať si ju každý deň. Pamätám si, keď som bola pred časom chorá a zabudla som piť kávu, pretože som sa nalievala len čajom. Nikdy predtým som nemala takú migrénu ako vtedy, vyliečila ma z toho prvá šálka kávy. Obaja vypijeme veľa kávy, ale každý z iného dôvodu.

Máte po spoločných rokoch v manželstve aj rovnaké „kávové chute“?

O: Nad tým som sa ešte nezamyslel, ale predpokladám, že áno. Zmes Coffee VERONIA je vytvorená podľa  dcérky Veroniky, a tú máme najradšej. Skladá sa so 7 odrôd kávovníkového zrna.

Pražiareň Coffee VERONIA
Pražiareň Coffee VERONIA

Obaja tvoríte nenahraditeľnú súčasť pražiarne Coffee Veronia. Aké je to pracovať spolu?

M: Túto otázku som už zopárkrát dostala. Zo začiatku to možno bolo zložité, obaja sme si na to museli zvyknúť a  ja si nerada zvykám na nové veci. Mám rada zabehnuté systémy. Takže občas musel Oldo so mnou aj trošku bojovať, keď chcel niečo zmeniť.

Viesť rodinnú pražiareň kávy iste nie je jednoduché. Venujete sa prevádzke spoločne alebo si úlohy radšej rozdelíte?

M: Určite nemôže jeden človek mať na starosti celý chod spoločnosti. Každý si sám našiel oblasť, ktorá mu najlepšie vyhovuje. Oldo je inovátor, prichádza s novými nápadmi (ktoré mu vždy na začiatku všetci ofrfleme), je obchodník, rieši nákup suroviny, zahraničný styk, banky a pod… Vždy rieši niekoľko problémov naraz. Dokáže si večer ľahnúť s problémom a ráno vstať a povedať: „Mama, už som to vymyslel.” 

Ja som sa do všetkého dostávala postupne, keďže nemám obchodného ducha. Zo začiatku som sa starala len o obchodných zástupcov. Keď si bolo treba sadnúť k počítaču, mala som z toho obavy, ale cez sklad som sa dostala k fakturácii, začala som sa venovať odberateľom, vystavovať faktúry, prijímať a vybavovať objednávky, začala som účtovať všetko: prijaté faktúry, zahraničné faktúry, pokladňu aj banku… Dnes v podstate nie je doklad, ktorý by neprešiel cez moje ruky.

V žiadnej práci ani vzťahu sa človek občas nevyhne konfliktu. Máte nejakú radu, ako ich zvládať?

O: Niekedy je to zložité, ale ak mám poradiť, tak asi, že čas vždy všetko vyrieši. Dôležité je aj ospravedlnenie, a to platí aj voči deťom. Začiatky boli veľmi zložité, veľa sme vyskúšali a boli aj pády.  No dnes sa vieme oprieť o tieto skúsenosti, naše deti majú dobrý základ a verím, že naša rodinná firma bude pokračovať. Dôležitá v živote je pokora a tá Vás vždy usmerní.

Vaša dcéra Veronika, nám v rozhovore prezradila, že Coffee Veronia je pomenovaná práve po nej. Kto prišiel s týmto nápadom?

M: V tom čase sa Oldo dlho pohrával s myšlienkou, ako naše produkty pomenovať, ale nápad nakoniec prišiel od Olda a človeka, ktorý pre nás vytvoril  logo Coffee Veronia.

Káve sa venujete už veľmi dlho. Vedeli by ste si ešte predstaviť život bez nej?

O: Venujem sa jej viac ako 25 rokov a dnes to má ešte hlbšie korene, nakoľko navštevujeme farmy a spoznávame rodiny farmárov. Dnes už to nie je iba o kávovníkovom zrne, ale aj o spracovaní. Venujeme sa hlbšie pestovaniu, spracovaniu a prírode. Najlepšia odpoveď na túto otázku je –  nedajte si dva dni kávu a odpoveď Vám dá Vaše telo.

Manželia Holišoví na farme v Brazílii.

…je to zrejme rovnako ťažké ako predstaviť si život jeden bez druhého. (smiech) Aký je váš najkrajší spoločný zážitok?

O: Jedna naša spoločná priateľka sa vyjadrila, že žena musí byť občas slepá a hluchá a vtedy to môže vydržať. Sme spolu 30 rokov a žijeme hlavne pre naše deti, ktoré milujeme najviac na svete. Radi by sme ich formovali, ale nie vždy sa nám to podarí, veď ani nám sa to nepáčilo, keď sme boli mladší.


Moja manželka je veľmi trpezlivá a rozvážna – za to si ju veľmi cením. Rodina je pre ňu všetko, tak ako pre mňa. Ja som výbušný a ona to tlmí. Lepšie povedané, ja som ten zlý a ona tá dobrá. 😊

V dlhodobom vzťahu iste nie je jednoduché vymýšľať vždy nové spôsoby, ako si prejavovať lásku. Ako ju najradšej prejavujete tomu druhému vy?

M: Otázka priamo na telo 😊

Obaja sme workoholici. Ráno vstaneme, medzi 7.00-8.00 sme už v práci a naša pracovná doba nikdy nekončí, ale zvykli sme si na to, že víkend, pokiaľ naozaj nie je nutné zariadiť sa inak, trávime doma. Myslím si, že náš vzťah je harmonický a veľmi pokojný. Nikdy sa nehádame. Aj keď v práci príde občas k výmene názorov, ja to za hádku nepovažujem. Obaja mámedoma radi  pokoj, nemáme potrebu vymýšľať nové spôsoby, ako si lásku prejavovať. Skôr máme zabehnuté zvyky, ako napr. v sobotu a v nedeľu – ráno pripravím cappuccino Oldovi a zanesiem mu ho do postele. Oldo si takto veľmi rád svoje cappuccino vychutnáva, jasné že sa mu nechce ani vstávať. (To by mohol byť prejav lásky.) 😊

Myslím, že i šálka kávy je dokonalým vyjadrením lásky. (úsmev) V chuťovom profile Coffee Veronie je lásku ku káve rozhodne cítiť. Čo by ste popriali jej milovníkom?

O: Nie je nič lepšie ako keď Vám manželka donesie cappuccino do postele cez víkend. Je to tým, že je ranostaj. Ja som ten, ktorý rád relaxuje. A čo odkázať kávovému svetu? Poprosím Vás, pripravujte si kávičku zdravým spôsobom 3-4x denne a najlepšie vo dvojici alebo s priateľmi. A hlavne – podporujte lokálnych pražiarov kávovníkového zrna na Slovensku. 😊

Článok: Pražiareň Coffee VERONIA