Brazília sa opäť stala našim domovom

Brazília sa opäť stala našim domovom

„Kávovým Disneylandom” sú pre väčšinu baristov bezpochyby krajiny, ktorých obyvatelia zasvätili káve celý svoj život. Nejde len o jej správnu prípravu a rôzne formy servírovania. V prvom rade život týchto ľudí je plný ťažkej a komplikovanej práce. Pred tým, ako si šálku kávy môžeme vychutnať, prechádza dlhým a náročným procesom.

Správnou prípravou kávy si ctíme najmä prácu pestovateľov a všetkých ľudí, ktorí častokrát počas zberov v ťažko dostupných a nebezpečných terénoch nasadzujú svoje zdravie. Prípravu kávy majú vo svojich rukách prevažne baristi. Baristom sa nenarodíte, baristom sa stávate. Práve preto sa akreditované školiace stredisko Academy of Coffee rozhodlo vniesť im do srdca okrem kávy aj skutočnú emóciu z jej pestovateľského zákulisia. 

Brazília sa opäť stala našim domovom

Baristická súťaž pre juniorov „SLOVAK BARISTA CUP” spolu so slovenskými i zahraničnými partnermi umožňuje každoročne najlepším junior baristom vycestovať na kávovníkové plantáže do Brazílie a získať nielen vedomosti, ale najmä nové priateľstvá a iný pohľad na svet kávy. My ako pražiareň kávy sme veľmi radi, že môžeme byť súčasťou týchto projektov. Brazília sa opäť stala naším domovom.

Kávovníková farma v Brazílii
Miestne farmárky a zberačky kávy (Zdroj: Capricornio Coffees)

ČO NÁM PONÚKLA CESTA DO BRAZÍLIE?

Po vyčerpávajúcich takmer 10 0000 kilometroch sa brazílske dobrodružstvo úspešne začalo v prvej zastávke – v Rio de Janiero. Mesto samby a karnevalu ihneď ukázalo obe svoje strany a obrovské rozdiely. Slamené chatrče a polihujúcich ľudí bez domova striedali luxusné vily s vlastnou ochrankou. 

Dočasným domovom našej výpravy sa stala jedna z najznámejších pláží sveta Coppacabana. Vďaka neďalekému hotelu, v ktorom boli ubytovaní, si užili okrem nezabudnuteľného výhľadu na nekonečný Atlantik aj turistami vyhľadávaný nočný život tejto 4 kilometre dlhej a bielym pieskom obsypanej pláže.

Tou najvýraznejšou je socha Krista Spasiteľa, ktorého ruky sú nad celým mestom rozpažené niekoľko desaťročí. Bol by hriech nevidieť ho naživo. Spoznávanie prírody a naberanie síl zavŕšila naša výprava na turistickú vyhliadku Sugarloaf Mountain. 

Kávičkári sa nezapreli a po načerpaní síl sa presunuli do centra mesta, kde nemohli obísť jednu z najstarších kaviarní sveta, Confeitaria Colombo. Už na prvý pohľad z nej dýchala elegancia a vznešenosť. Mohutné, drevené klenby dopĺňali obrovské zrkadlá, nad ktorými sa týčil ligotavý kryštál. Milý personál, lákavá a pestrá ponuka rôznych káv bol balzamom na dušu našim kávičkárom.

Jedna z najstarších kaviarní v Brazílii
Návšteva kaviarne Confeitaria Colombo v Rio de Janiero (Zdroj: Coffee Veronia)

Nasledujúce dni patrili mestu Londrina v štáte Parana. Prezentácie a odborná exkurzia v IAPAR –Agronomickom inštitúte priblížila nášmu tímu život kávovníkov. Správne sadenie, vplyv poveternostných podmienok, šľachtenie nových odrôd i rôzne choroby, ktoré devastujú jednotlivé kávovníky, ale aj celé plantáže boli hlavné témy našich hostiteľov. Zážitkom bolo vidieť naživo obrovské fóliovníky, v ktorých prebiehal výskum odolnosti kávovníkov voči chorobám, plesniam a infekciám. 

Kávovníková plantáž
Rastliny kávovníka v IAPAR – Agronomickom inštitúte (Zdroj: Coffee Veronia)

FARMA FAZENDA CALIFORNIA

Hlavný program sa niesol nielen v duchu vedomostí, ale i získavania zručností. Kávovníková plantáž Fazenda California, nachádzajúca sa v meste Jacarezinho v štáte Parana, pripravila pre našich víťazov bohatý program. 

Začiatok bol venovaný spomienkam a ďakovaniu v katedrále Imaculadaza. Katedrála je známa nástennými maľbami, ktoré takmer vôbec nepôsobia realisticky. Jedinečným zážitkom bola prehliadka historických skvostov, medzi ktoré patrila aj replika Turínskeho plátna, do ktorého bolo zahalené telo Ježiša Krista po zvesení z kríža. Na plátne boli výrazné jeho otlačky tváre a končatín.

Majiteľom farmy Fazenda California je Luiz Robert Saldanha Rodrigues, jeden zo zakladateľov spoločnosti Capricornio Coffee. Farmu vedie spolu so svojou manželkou. Začiatky farmy boli veľmi náročné, nakoľko plantáž bola v zúboženom stave bez náznaku života. Okrem toho jediný, kto v tom čase rozumel káve, bol Luizov starý otec, ktorý tragicky zahynul.

Mladý pár zostal na všetko sám. Vďaka ich láske ku káve a zodpovednosti voči zamestnancom farmy sa im podarilo plantáž rýchlo postaviť na nohy a v súčasnosti patrí medzí najväčšie v rámci štátu Parana.

Manželia z kávovníkovej farmy v Brazílii
Majitelia farmy Fazenda California Luiz Robert a Flavia Saldanha Rodrigues (Zdroj: Coffee Veronia)

Farma je zaujímavá je aj tým, že v roku 1947 ju navštívil Nelson Rockefeller a v roku 1963 sa na nej nakrúcal hollywoodský film „Instant Love”.

Počas prechádzky medzi kávovníkmi Luiz spolu s Edgardom Bressanim načreli do histórie farmy i výberovej kávy v Brazílii. Samotný vplyv poveternostných podmienok na úrodu, rôzne formy zberu, ba dokonca dôležitosť a techniky orezávania kávovníkov boli ďalšími témami, vďaka ktorým bolo spoznávanie kávy zábavou. Nezostalo iba pri teórii. Na konci prechádzky boli pripravené vedrá spolu s triediacimi sitami. Išlo sa zbierať.

Edgard Bressani v Brazílii
Edgard Bressani pri zbere (Zdroj: Coffee Veronia)

Edgard Bressani spolu s Luizom Saldanhom a José Antôniom Rezendem založili spoločnosť Capricornio, ktorá pomáha stovkám malých farmárov žiť ich ťažký život lepšie. Edgard Bressani je zároveň krstným otcom Academy of Coffee a každoročne nás navštevuje na Kávových plesoch, ktoré spoločne s Akadémiou organizujeme.

O ťažkých podmienkach pestovania kávy, oddanosti jej pestovateľov, ale i priamej pomoci celosvetovo uznávaných odborníkov a vedcov sa rozprávalo v srdci spoločnosti Capricornio Coffee v meste Piraju. Okrem zaujímavých stretnutí boli predstavené aj viaceré projekty na podporu farmárov i výberovej kávy z oblasti Kozorožca. 

“WOMEN IN COFFEE” A FARMA FAZENDA BANANAL

“Women in Coffee” je projekt zameraný na podporu žien farmárok. Pestovateľky i pestovatelia kávy si navzájom pomáhajú pri práci na farmách, inovovaní metód pestovania i spracovania jednotlivých odrôd či vzdelávaní sa.

Jednou z fariem projektu „Women in Coffee” je Fazenda Bananal. Farma patrí už štvrtej generácii žien. V súčasnosti tam žije mama s dcérou, ktoré celý život zasvätili svojmu rodinnému dedičstvu, dôkazom čoho je múzeum ich rodiny plné starého náčinia, hračiek, fotiek a ďalších spomienkových predmetov. Farma má iba 9 zamestnancov, no na prvý pohľad vyzerá, ako keby sa o každý centimeter budovy staral jeden človek.

Počas prechádzky na Fazenda Bananal sme si vypočuli silné príbehy o samotnej farme, jej histórii a ťažkých krokoch počas krízy pred piatimi rokmi. Neopísateľný pocit pokoja a relaxu pri prechádzke vystriedal obdiv k združeniu farmárok, ktoré vďaka Capricornio Coffees nie sú na náročnú prácu samy.

Farmárka Carolina z Brazílie
Majiteľka farmy Fazenda Bananal Carolina Tiney Atalla (Zdroj: Coffee Veronia)

BEAN’S FRIENDS A FARMÁRKY

Rada káv Bean’s Friends je výnimočná tým, že samotní farmári sú tie celebrity, ktoré majú svoje kresby na obaloch káv. V tejto rade máme farmárov z Brazílie, Indie, Salvadoru a Mexika. Keďže už dlhodobo pracujeme s Capricornio Coffees, rozhodli sme sa rozšíriť kávy o radu farmárok práve z Brazílie. Chceli sme týmto krokom vyzdvihnúť najmä to, že málokto vie, že o kávovníkové farmy sa starajú aj ženy. Táto práca nie je vôbec jednoduchá a častokrát sa musia popasovať s naozaj náročnými situáciami. 

Počas našej výpravy do Brazílie sme si so sebou niesli aj prekvapenie, a to plechovky s tvárami farmárok. Aká bola ich reakcia?

Farmárky Bean´s Friends

Pre nás ako pražiareň kávy je najdôležitejšie to, že môžeme zákazníkom ponúknuť čo najvyššiu kvalitu a zároveň môžeme vytvárať nové priateľstvá s farmármi a prinášať nové vedomosti na Slovensko. 

Obchodovanie pomocou Direct trade (káva priamo od farmára) je pre nás tou najlepšou voľbou, pretože vieme, aký je celý proces našej kávy, a teda máme istotu, že je káva čerstvá a spracovaná podľa kvalitných postupov. Môžeme sa neustále vzdelávať pomocou poznatkov farmárov a môžeme im pomáhať. 

Prečítajte si tiež príbeh Flavie a ochutnajte lahodnú kávičku BRAZIL ESTATE CALIFORNIA.

© fotografie: Coffee Veronia, Capricornio Coffees