O tomto sa nám ani nesnívalo – stali sme sa Trnafskou pražiarňou

O tomto sa nám ani nesnívalo – stali sme sa Trnafskou pražiarňou

„Život mieni a káva ho mení!“ To je krédo, ktorého sa držia zakladatelia rodinnej pražiarne kávy Coffee VERONIA už dvadsať rokov. Snom každého podnikateľa z rodinnej firmy je mať prosperujúcu firmu a vybudovať stabilné zázemie pre budúce generácie svojej rodiny.

A hoci vo všeobecnosti rodinné podnikanie nie je jednoduché, mať okolo seba rodinu v čase krízy, ale i úspechu je viac ako kľúčové. Tak, ako každý podnik, aj Coffee VERONIA čelila viacerým nástrahám, ktoré sa nám podarilo prekonať najmä vďaka stabilite rodinného zázemia a vzájomnej podpory. Dnes nastal čas, splniť si sen.

Rodina Holišovcov
Posledná rodinná fotka pred veľkým sťahovaním

SEN RODINY COFFEE VERONIA SA ZAČÍNA PLNIŤ

Pribúdajúci počet spokojných zákazníkov, pravidelné odbery suroviny inými pražiarmi, vytváranie privátnych značiek kávy, ale aj rozrastanie našich podnikových predajní prebudili sen malého chlapca, ktorý si pred viac ako dvadsiatimi siedmymi rokmi zamiloval vôňu čerstvo pomletej kávy.

Po dvanástich rokoch pôsobenia našej pražiarne v meste „Horaliek“ a „Hubertu“ je potrebné sa posunúť vpredstali sme sa trnafskou pražiarňou! Naša rodinná pražiareň sa rozrástla nielen o nových členov rodiny, ale aj nové produkty, nové vízie a plány, ktoré je potrebné pomaly, ale isto začať „pretavovať“ do reality. Nádherné a reprezentatívne priestory s najmodernejšou technológiou, či maximálny priestor  pre realizáciu nových výziev sa tak stávajú realitou aj pre našu rodinu.  

Za menej ako 20 dní balenia, triedenia, rozoberania nábytku a technológii sa naša pražiareň presunula na „korby“ siedmych kamiónov. Napĺňanie dlho očakávaných túžob rodiny Coffee VERONIA, tak získalo nový smer – konkrétne smer TRNAVA.

Z rodinnej pražiarne kávy zo Serede sa tak za menej ako mesiac stala
„trnafská rodinná pražiareň“, ktorá sa dnes so svojimi 20tonami upraženej kávy mesačne radí medzi najväčšie pražiarne kávy na Slovensku. 

Ako vyzerá také sťahovanie Vám už priblíži náš CEO Oldřich Holiš:

Bolo vždy Vašou víziou presťahovať sa z priestorov v Seredi?

,,Naša spoločnosť bola veľmi dlhé obdobie v Seredi, kde sme sa postupne rozvíjali a naše aktivity boli tomu dôkazom. Priestory sme si dlhodobo pripravovali a zveľaďovali pre naše firmy. V čase COVIDU sme hĺbkovo pracovali, aby sme pražiareň kávy a školiace centrum rozšírili do veľkého projektu, ktorý na Slovensku chýba ako taký medzičlánok medzi zamestnávateľmi a školami. Rokovania o kúpe priestorov sa však skončili neúspešne koncom roka 2022. Nový majitelia chceli aby sme naďalej zostali ale pre nás to stratilo motiváciu a keďže priestory neboli z dlhodobého hľadiska pre nás vhodné, rozhodli sme sa pre iné miesto a aj mesto. A dnes sme už v Trnave.

Ako vyzerá sťahovanie takej spoločnosti ako je pražiareň kávy?

,,8.1.2023 sme sa dozvedeli, že areál má nového majiteľa a od tohto dátumu sa nám menil svet zo dňa na deň. Dilema zostať – nezostať, priestory malé a investovať naďalej do cudzích priestorov bolo pre nás nepredstaviteľné. Príslovie, že vždy niečo zlé je na niečo dobré, tak v tomto prípade platilo na 100%.

Termín vysťahovania sme si dali na 30.4.2023 a tam sme museli presne naplánovať každý detail a tak sa aj stalo, 25.4. sme po pracovnej smene vypli technológie a začalo sťahovanie. Nakoľko máme skúsenosti s výrobou, tak sme za 5 dní presťahovali technológie a všetok majetok. Poviem Vám, že nikto nepredpokladal že to bude 7 kamiónov. Najviac sme mali obavu o veľkú pražiacu linku a k tomu komínové systémy. Sťahovanie nebolo iba o výrobe, ale aj našej podnikovej predajni, ktorú sme presťahovali do centra Seredi.

30.4. sme odovzdali priestory s ťažkou nostalgiou po 12 rokoch. Príprava sťahovania bola asi najdôležitejšia a hlavne aj správny kolektív, ktorý dokáže nemožné. Ak sa pozriem späť, tak si uvedomujem, že všetci okolo nás do tohto sťahovania investovali veľa času. No ciel bol jasný – nepozerať sa dozadu ale dopredu.

Aký je rozdiel medzi predošlými priestormi a tými novými?

,,Od začiatku covidu sme si naše predošlé priestory zveľaďovali, nakoľko sme mali záujem ich kúpiť. V predošlých priestoroch sme sa cítili veľmi dobre, aj keď stiesnené. Nové priestory v Trnave nám dávajú iný level možností rozvíjania, nakoľko sú dvojnásobne veľké. Zmena, ktorou teraz prechádzame nás posúva a verím, že naša káva sa aj vďaka tomu dostane do ešte viac slovenských domácností, prevádzok či kancelárií.“

Čo Vás pri Vašej práci motivuje najviac?

“Najväčším zadosťučinením za našu prácu, sú pre nás spokojní zákazníci. Vybudovať rodinný podnik, a to najmä na úkor vlastnej rodiny nebolo nikdy jednoduché, no vďaka káve sa naša rodina rozšírila o ďalších členov roztrúsených po celom svete. Práve priateľstvá s farmármi ma prinútili nebrať kávu ako biznis, ale ako poslanie. Ku každému zrnku pristupujeme s najväčšou pokorou a úctou a som rád, že naše úsilie bolo ocenené odborníkmi na najvyššej úrovni. Každý úspech našej pražiarne na svetovom trhu, každý spokojný zákazník zo Slovenska i zahraničia nás motivuje neustále na sebe pracovať a dokazovať, že aj malé Slovensko dokáže vyrábať kávu svetovej kvality.

Premýšľali ste o zapojení zákazníkov do splnenia vášho sna? (Crowdfunding)

,,Už dlhší čas sa zamýšľame o širšom zapojení zákazníkov do fungovania našich spoločností na rôznych úrovniach. Jednou z možností je aj vydanie firemných dlhopisov. Pre našich zákazníkov chceme byť otvoreným partnerom. Preto podnikanie v nových priestoroch ale aj edukácia v našich nových školiacich priestoroch bude na vysokej úrovni.

Prečo školiace stredisko aktuálne neorganizuje školenia v nových priestoroch?

,,Školiace centrum v predošlých priestoroch bolo 6x menšie, preto potrebujeme viac času na vybavenie, úpravy atď. Chceli by sme, aby naše nové školiace stredisko bolo profesionálnejšie, priestranné a multifunkčne využiteľné. Veľmi sa tešíme, keď budeme môcť predostrieť prvé zábery nového školiaceho centra.zhrnul otec rodiny Oldřich Holiš starší.

V týchto priestoroch prebieha rekonštrukcia-výstavba našej akadémie. Máte sa na čo tešíť!

Školiace stredisko čoskoro otvorí svoje brány a my budeme môcť pokračovať v tom čo vieme najlepšie a to je nie len príprava kávy ale aj vzdelávať a podporovať kávovú osvetu. Veríme, že budete našou súčasťou. Tešíme sa na návštevu! Pre Viac info sledujte stránky Academy of Coffee.

Na záver by sme radi poďakovali každému, kto priložil ruku k splneniu nášho sna. Každému zamestnancovi, každej firme ale aj každému zákazníkovi za jeho trpezlivosť. Veľká VĎAKA!